orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Зимски прошетки

ДУБАИ ОД СКОПЈЕ

ДУБАИ ОД СКОПЈЕ

ТЕРМИН НА ПАТУВАЊЕ / 04-10.03.2021 / 22-28.03.2021/

29.04-05.05.2021/ 20-26.05.2021 / 
 

СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА - ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА МЕСТА

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ОД СКОПЈЕ
 

Останати комбинации на број на ноќевања достапни на барање
ЦЕНИТЕ СЕ ВАЛИДНИ ЗА ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА И УПЛАТА ДО 20.02.2021 ИЛИ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА МЕСТА, ОД 21. МАРТ ВАЖИ РЕДОВНАТА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ

 

/ 04.03-10.03.2021 /

Програма на патувањето: 7 дена- авиокомпанија

TURSKISH AIRLINES 
 

 

 

СМЕСТУВАЊЕ ВО 4 ЗВЕЗДИ ХОТЕЛ  

 (макс. Соба 2 возрасни + 1 дете до 11,99 без сопствен кревет)

УСЛУГА

ТИП НА СОБА/ СМЕСТУВАЊЕ

4 НОЌИ

     EARLY              РЕДОВНА

  BOOKING                ЦЕНА

НП

По лице во двокреветна соба

€ 599      /       649

НП

доплата за еднокреветна соба

€ 110

НП

дете 2-3.99 без кревет (со 2 возрасни лица)

€ 490

НП

дете 4-11.99 без кревет (со 2 возрасни лица)

€ 529

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СМЕСТУВАЊЕ ВО 5 ЗВЕЗДИ ХОТЕЛ

УСЛУГА

ТИП НА СОБА/ СМЕСТУВАЊЕ

4 НОЌИ

     EARLY          РЕДОВНА

  BOOKING            ЦЕНА

НП

По лице во двокреветна соба

649     /   729 €

НП

доплата за еднокреветна соба

€ 250

НП

трето возрасно лице или дете на допол. кревет

€ 629

НП

дете 2-3.99 без кревет (со 2 возрасни лица)

€ 550

НП

дете 4-11.99 без кревет (со 2 возрасни лица)

€ 595


 


*** СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА - ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА МЕСТА – ПРОМОТИВНА ЦЕНА ОД СКОПЈЕ ***


 

Програма на патувањето: 7 дена-4 ноќи-Late check out

1 и 2 ден: (04 / 05.03.2021)  СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ - ДУБАИ. 
Полетување на авионот за Дубаи во 20.40 часот. Слетување во Истанбул во 00.15 (нареден ден). Полетување од Истанбул за Дубаи во 01.30 часот. Слетување во Дубаи на 2 ден во 07.00 часот (саатници се согласно локално време, варијабилни саатници согласно политика на авио компанија). Трансфер до хотелот и сместување (пријавување во хотелото после 14 часот). Слободен ден за индивидуални активности. Ноќевање.

06-08.03.2021ДУБАИ          Слободни денови за индивидуални активности или организирање на факултативни екскурзии (разглед на Дубаи ,крстарење

со брод ,сафари во пустина ,посета на Mirical garden /Golbal village ) 
Сместување во избраниот хотел на база наведената услуга, наутро инфо состанок и слободно време претпладне за индивидуални активности.
 

 


09-10.03 ДУБАИ-ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ. 
Одјавување од хотелот на 16.02 во 12 часот. Време за слободни индивидуални активности. Трансфер за аеродром во 23.30 часот. Полетување на авионот од Дубаи во 03.30 часот на 17.02. Слетување во Истанбул во 07.25 часот. Полетување од Истанбул во 08.20 часот. Слетување во Скопје во 08.12 часот (саатници се согласно локалвно време, варијабилни саатници согласно политика на авио компанија).

 

 

Цената е за целосна уплата при резервација , без право на промена на име или отказ. Цените се ПАКЕТ цени дадени по лице за сместување во соодветниот тип на соба СТАНДАРДНА ДВОКРЕВЕТНА за минимум 2 лица во соба (две полноплатежни суми) /услуга ноќевање со појадок 

Цените се изразени во ЕВРА за уплата во денари (курс 1ЕУР=62МКД) и валидни до пополнување на места по дадени цени на авион (Ве молиме пред резервација да ја проверите цената и расположливоста на места на авион и во хотел – на барање)

 

Цената е за целосна уплата при резервација , без право на промена на име или отказ.

Цените се ПАКЕТ цени дадени по лице за сместување во соодветниот тип на соба СТАНДАРДНА ДВОКРЕВЕТНА за минимум 2 лица во соба (две полноплатежни суми) /услуга ноќевање со појадок

Цените се изразени во ЕВРА за уплата во денари (курс 1ЕУР=62МКД) и валидни до пополнување на места по дадени цени на авион (Ве молиме пред резервација да ја проверите цената и расположливоста на места на авион и во хотел – на барање)

 

Цената вклучува:

 • Повратен авионски билет на релација Скопје-Истанбул - Дубаи – Истанбул –Скопје (вклучен багаз рачен 7кг и чекиран 20кг, согласно политика на авио компанија);
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром ;
 • 4 ноќевања во 5 ЗВЕЗДИ  хотел/ тип на соба/ на база ноќевање со појадок согласно наведена услуга; Организација и реализација на патувањето
 • локална асистенција во Дубаи (овластен претставник)
 • аеродромски такси

Цената НЕ вклучува:

Промоција за ФЕБРУАРИ (до официјално инфо од имиграционо одделение во ОАЕ)
* За деца до 18 години кои патуваат со родители – БЕЗ ТРОШОЦИ ЗА ВИЗА
- аеродромски такси – 40ЕУР по лице (се плаќаат во агенција пред поаѓање и се променливи согласно политика на авио компанија до резервација на авио карта)
- задолжително негативен ПЦР тест (96 часа изваден пред полетување – за влез во Дубаи)
* За деца до 12 години кои патуваат со родители – БЕЗ НЕГАТИВЕН PCR ТЕСТ (согласно моментални протоколи за влез во Дубаи и за транзит во Турција)
* Согласно моментални протоколи за транзит во Турција (без излегување од транзит зона и напуштање на аеродорм) не е потребен PCR ТЕСТ

 • ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ И ОПЦИОНИ ИНДИВИДУАЛНИ ТУРИ - НА БАРАЊЕ (зависат од број на пријавени лица и протоколи за време на престој, редозлед на екскурзии и саатници се подложни на промени согласно инфо на организатор)

- ДУБАИ САФАРИ – со збирен трансфер/ 45еур по лице
- КРСТАРЕЊЕ ПО МАРИНА – со збирен трансфер/ 45еур по лице
- ДУБАИ ГРАДСКА ТУРА – збирна/ 35еур по лице
- Burj Khalifa (САМО влезници 45 евра normal hours/ prime hours 1530-1800 часот влезници 65 евра), за 124 кат - останати тури и индивидуални излети – НА БАРАЊЕ
- Моментално е забранет влез од Дубаи за Абу Даби туристички (ако се влезе потребен е карантин 14 дена) и нема можност за организација на тура АБУ ДАБИ

 • Патничко здравствено осигурување кое покрива и КОВИД (ЗАДОЛЖИТЕЛНО)
 • Влезна виза за Дубаи - 85ЕУР по лице
 • Останати индивидуални трошоци и индивидуални посети и факултативи
 • Туристичка такса која се плаќа директно во хотелот

* туристичка такса само во Дубаи (TOURISM DIRHAM, по одлука на DTCM, а број D/000/152/1 87од 05.02.2014) која се плаќа од 31.03.2014 на рецепција во хотел на лице место при check in или при check out (2-4 EUR по соба по ноќ согласно категоризација на хотелот и тип на соба).
Во случај на апартман со повеќе соби таксата се плаќа за секоја соба според горе наведените критериуми.


* За деца до 12 години кои патуваат со родители – БЕЗ НЕГАТИВЕН PCR ТЕСТ

 • задолжително негативен ПЦР тест за лица постари од 11,99 години (72 часа изваден пред полетување)
 • ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ И ОПЦИОНИ ИНДИВИДУАЛНИ ТУРИ - НА БАРАЊЕ
 • Патничко здравствено осигурување кое покрива и КОВИД (ЗАДОЛЖИТЕЛНО)
 • Останати индивидуални трошоци и индивидуални посети и факултативи
 • Туристичка такса која се плаќа директно во хотелот

* туристичка такса само во Дубаи (TOURISM DIRHAM, по одлука на DTCM, а број D/000/152/1 87од 05.02.2014) која се плаќа од 31.03.2014 на рецепција во хотел на лице место при check in или при check out (2-4 EUR по соба по ноќ согласно категоризација на хотелот и тип на соба).
Во случај на апартман со повеќе соби таксата се плаќа за секоја соба според горе наведените критериуми.

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:
Уплатата е во денарска противвредност по продажен курс 62,00. Цената е гарантирана само за уплата на аконатција за резервација. Во спротивно, гарантиран е изност на аконтација, а остаткот е подложен на промена.

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ: - Во готово/ кредитни картички/ преку фактура - уплата ПО ПРОМОТИВНИ ЦЕНИ 100% од вкупната цена на аранжманот за резервација.

Важни напомени и доплати за авион и хотел за дополнителен број на лица:

 • Максимален број на лица во двокреветна соба се две лица. Цена за сместување на трето лице на помошно легло на барање (се намалува комодитет на соба)
 • БЕБЕ 0-1,99 години е БЕСПЛАТНО во авион и во хотел
 • Check in во хотелите е после 14 ч, a check out најдоцна до 12 ч. Секое користење на соба и услуга во хотелите надвор од наведеното време, е додатно плаќање кое се врши на рецепција од хотелот директно од страна на странката.
 • Сите оброци во хотелите се на база шведска маса (согласно нови КОВИД протоколи)
 • Организаторот на патувањето не е овластен и надлежен да ја процени исправноста и валидноста на патните и други лични исправи на патниците
 • Потребни документи за виза: скенирана фотографија и пасош и податоци за патникот (валиден минимум 6 месеци од дата на враќање од патување)
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност
 • Информации и слики од хотелите може да ги најдете на нивната официјална web страна

Важни напомени: 
- За добивање на виза за ОАЕ потребно е при резервација да го донесете пасошот (валиден мимимум 6 месеци од датум на враќање на патување) и слика во боја или да ги доставите скенирани со висока резолуција во JPG формат скенирани првите две страни од пасошот на кои се наоѓаат податоците на патникот како и слика со димензија за пасош (доколку ги доставувате скенирани пратете ги на маилот: orfej@orfej.com.mk). Износот за трошоците за визирање не се враќа во случај на неодобрување на виза од страна на имиграционо одделение на ОАЕ. Постои можност имиграционото одделение да побара дополнителни документи во зависнот од поединечни случаеви.

НАПОМЕНА 
Поради промена на тарифите на авио билетите можна е промена на цената за пакет аранжман. Пред резервација ве молиме цената и условите на патување да ги проверите со вашиот агент. Можна е промена на саатниците на полетување и слетување на авионот во Скопје и Дубаи согласно промена дирекно од авио компанијата. Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата на превозниците. Агенцијата го задржува правото за промена на редоследот на програмата според вонредни околности врз кои неможе да влијае. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 мкд).

Важат општите услови на патување