orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Далечни патувања

МАЛДИВИ - PARADISE ON EARTH

Кога ќе кажеме одмор од соништата всушност помислуваме на Малдиви (Maldives)! Рајски тиркизни лагуни, бесконечни плажи од бел песок, шаренолик подводен свет и блескав луксуз се само мал дел од работите кои Малдиви ја прават совршена дестинација за уживање и релаксација. Домот на најфасцинантните и најегзотичните плажи на светот е азијска островска држава во Индискиот океан. Се наоѓа јужно од Индија и Шри Ланка и со својот облик потсеќа на бисерен ѓердан во сред океан. Со своите 1200 острови завзема површина од 90.000 квадратни километри! 200 острови се населени од страна на локалното население, додека околу 100тина од нив се претворени во приватни ресорти. 

Вистински рај на земјата и место на кое одново и одново ќе се враќаме...

Одиме на Малдиви на начин кој ќе ве маѓепса и освои засекогаш!

 

План и програма

Ден 1: Состанок на групата и поаѓање

Состанок на меѓународниот аеродром во Скопје два часа пред летот. Лет за Истанбул (TK1006) во 20:45ч. Пристигнување во Истанбул во 23:20ч. по локално време. Преседнување на лет кон Мале.

Ден 2: Пристигнување на Малдиви (Maldives)

Лет за Мале во 01:45ч. (TK 730). Пристигнување во Мале во 11:55ч. по локално време. Мале е главниот град на Малдиви и претставува модерното лице на оваа земја. Шарените градби и тиркизното море насекаде околу нас се класичната слика за овој град која ќе ни остане во сеќавање. Град преполн со кафулиња, ресторани, продавници и пазари. Трансфер со брод до Мафуши. Попладневен check in во собите. Слободно време за одморање и запознавање со оваа нова земја и култура. ВЕЧЕРА. НОКЕВАЊЕ

 

Ден 3: Факултативен излет – Snorkeling

ПОЈАДОК. Ден предвиден за уживање во рајскиот остров и уживање во егзотичната храна. Одиме на факултативен излет - Snorkeling. Авантуристички излет кој задолжително треба да се најде на вашата листа со активности додека сте на Малдиви. Ќе уживаме нуркајќи во неверојатниот поглед на разновидниот и шаренолик подводен свет. Враќање во сместувањето. ВЕЧЕРА. НОКЕВАЊЕ

Ден 4: Факултативен излет - Ноќен риболов

ПОЈАДОК. Доживејте го Малдиви на вистинскиот начин и препуштете му се на локалниот живот, уживајте во егзотичната храна и запознајте ја оваа нова култура. Факултативен излет - Ноќен риболов односно во малдивски стил со помош само на рацете и сирова риба како мамец. Уметност со која локалците се занимаваат со генерации, а денес привлекува туристи кои сакаат да учествуваат во оваа авантура. Прекрасен излет, незаборавна вечер и можност да уловите риба под ѕвезденото небо на Малдиви. Враќање во сместувањето. ВЕЧЕРА. НОКЕВАЊЕ

Ден 5: Факултативен излет - Shark Bay

ПОЈАДОК. Уште еден ден за истражување на Малдиви. Одиме на факултативен излет - Shark Bay. Ќе имаме прилика да пливаме со бебиња ајкули и да уживаме со делфини, по што не очекува ручек на бајковит песочен насип во сред океан. За многумина ова е најубавиот излет на Малдиви и никако не треба да се пропушти. Враќање во сместувањето. ВЕЧЕРА. НОКЕВАЊЕ

Ден 6: Факултативен излет - Resort day visit

ПОЈАДОК. Уште еден ден полн со забава и интересни активности. Се упатуваме на факултативен излет - Resort day visit. Одиме во некои од најпознатите ресорти на Малдиви. Нивните уникатни локации имаат пристап до многу недопрени егзотични плажи како и прилика да нурнеме и да го истажуваме подводниот морски свет на овој остров. Уживаме на златното сонце и мекиот бел песок додека ја истражуваме убавината на оваа чудесна островска земја. Враќање во сместувањето. ВЕЧЕРА. НОКЕВАЊЕ

Ден 7: Факултативен излет - Snorkeling со Манта ражи

ПОЈАДОК. Ден за факултативен излет - Нуркање со Манта ражи. Уживаме на најубавите локации за нуркање на Малдиви. По излетот, враќање во сместувањето. ВЕЧЕРА. НОКЕВАЊЕ

Ден 8: Нуркање на локален корален гребен

ПОЈАДОК. Прекрасен ден кој го користиме за нуркање и капење на локален корален гребен. 

Ден 9: Напуштање на сместувањето и слободно време до поаѓање. Последниот ден докупуваме уште некој сувенир, пиеме уште некој коктел и се припремаме за патување. Се збогуваме од овој магичен остров. Трансфер со бродче до Мале. Лет од Мале во 22:40ч. (TK 731) со преседнување во Истанбул. 

Ден 10: Враќање и крај на патувањето

Пристигнување во Истанбул во 04:55ч. по локално време. Лет од Истанбул за Скопје во 07:35ч. (TK1003). Пристигнување во Скопје во 08:05ч. Крај на патување.

 

ЦЕНА НА ПАКЕТОТ:

Last minuteВажи за пријави  до 15.04.2021 или до пополнување на места               1.290,00 EUR

Регуларна цена:

                           1.450,00 EUR

 

 

Што е вклучено :

 • Сместување во двокреветни соби на база на 7 ноќевања со појадок и вечера во Triton Beach Hotel & Spa 3*  или Сличен на него (локална категоризација) на Мафуши.
 • Комплетна организација и услуги од претставникот на агенцијата на дестинацијата
 • Сите трансфери од аеродром до сместување, од сместување до аеродром и меѓу градовите по планот и програмата на патување
 • Повратен авионски билет со сите такси на релација Скопје - Мале - Скопје, во економска класа, со Turkish Airlines

 

Не е вклучено:

 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
 • Индивидуални трошоци за времетраење на аранжманот
 • Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици

 

ВАЖНО:

Сите уплати се вршат исклучиво во денарска противредност по курс од 62 денари за 1 евро и тоа: при пријавување се плаќаат 150€. Преостанатиот дел се плаќа најдоцна 4 недели пред поаѓање. Можност за плаќање преку трансакциска сметка (на фактура) и со платежни картички Visa, Master, Maestro.

Препорачуваме рано пријавување на патници заради ограничениот број на места. При пријавувањето потребно е да се достави скренирана прва страница од патната исправа, која е валидна за датумот на патувањето (има важност минимум 6 месеци по датумот на враќање и има доволно празни страници во текот на патувањето), во спротивно агенцијата не одговара за печатење на авио билетот со погрешни податоци. Потребната документација за виза, потребно е да ја доставите најдоцна 1 месец пред патувањето. Доколку патниците не достават документација за виза во наведениот рок, должни се сами да си обебедат виза за патувањето. Доколку патниците си обезбедуваат виза сами, потребно е најдоцна 20 дена пред патувањето да достават копија од визата.

 

Факултативни излети:

Напомена! Термините и цените на факултативните излети се од информативен карактер и истите се променливи, а зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.

 

1.Snorkeling……………………………..  Цена: 30,00 USD

Кристално чиста вода, лагуни и разноврсен морски живот кој ве повикува на нуркање. Малдиви е дом на многубројна морска флора и фауна, која ја сочинуваат илјадници различни типови риби, 200 видови корали, желки итн. Во цената на излетот е вклучено: услуга претставник на агенцијата, организиран превоз по предвидениот план и програм.    2 Point Snorkeling (времетраење: 3 часа).

 

2. Ноќен риболов……………………..  Цена: 35,00 USD

Искусете ноќен рибилов во малдивски стил, користејќи ги само рацете и сирова риба како мамец. Уметност со која локалците се занимаваат со генерации, а денес привлекува љубопитни патници кои и сами сакаат да учествуваат во авантурата. Прекрасен излет, незаборавна вечер и прилика да ловите риби под ѕвезденото небо на Малдиви. Во цената на излетот е вклучено: услуга претставник на агенцијата, организиран превоз по предвидениот план и програма, опрема за ловење, вечера од тоа што сме го уловиле послужена со ориз и салата. 

 

3. Shark Bay……………………………….. Цена: 65,00 USD

Единствена прилика и уникатно искуство да пливаме со бебиња ајкули и да уживаме во глетката на јатата делфини околу нас, а потоа не очекува ручек на бајковит песочен насип во сред океан. За многумина ова е омилениот и најубав излет на Малдиви, па никако не треба да се пропушти. Во цената на излетот е вклучено: услуга претставник од агенцијата, организиран превоз по предвидениот план и програма, опрема за нуркање и ручек со безалкохолни пијалоци. 

 

4. Еднодневна посета на ресортот (Fihalhohi Island Resort)… Цена: 120,00 USD

Еднодневна посета на еден од најубавите приватни острови на Малдиви каде ќе уживате на белата песочна плажа опкружена со кристално чистата тиркизна вода и богата зелена вегетација. Ќе ја почувствувате магијата која овој прекрасен ресорт ја пружа на своите гости. Во цената на излетот е вклучено: услуга претставник на агенцијата, организиран превоз по предвидениот план и програма, влез на островот, лежалка, ручек (шведска маса) и безалкохолни пијалоци. 

 

5. Snorkeling со Манта ражи……………  Цена: 35,00 USD

Нуркаме во подводното кралство на Малдиви заедно со овие негови прекрасни жители. Нуркањето со Манта ражите е искуство кое на прв поглед буди страв, но возбудува. За време на овој излет ќе имате прилика да ги истражите најинтересните и најубавите точки за нуркање. Во цената на излетот е вклучено: услуга претставник на агенцијата, локален водич и опрема за нуркање. 

 

Корисни информации

Овде ќе најдете корисни информации за самата дестинација, како и некои совети за ова патување.

ОПШТИ ПОДАТОЦИ:

Малдиви, службено Република Малдиви е островска држава во Индискиот океан, југозападно од Индискиот полуостров. Се состои од околу 1200 острови, групирани во 26 атоли, меѓу кои околу 200 се населени, а 80 се користат исклучиво за туризам. Официјалната религија е Ислам, а јазикот на поголемиот дел од жителите е дивехи, индоевропски јазик сроден на сингалски, главниот јазик на Шри Ланка. Индустријата се темели врз туризам и риболов. Малдивите имаат претрпено значителна штета од цунами во Индискиот океан во декември 2004 година. Нудизам е забранет со закон, вклучувајќи ги и плажите на одмаралиштата. Во повеќето ресторани не е дозволен престој во костими за капење.

Површина
298 km2

Број на жители
околу 338.000 

Државно уредување
Република од 1965 година.

Главен град
Мале, околу 70.000 жители

 

Клима
Тропската клима на Малдиви подразбира просечна температура меѓу 29 и 32 степени Целзиусови, со повремени тропски врнежи. Од крајот на мај до почетокот на септември е (југозападен) монсунски период кој се карактеризира со повремен дожд и ветар, додека од ноември до април - североисточен монсун кој е топол и сув. Цените на престој се највисоки во сезоната декември-април, посебно во периодот околу божиќните и новогодишни празници, кога на Малдивите времето е суво и топло. Перодот од мај до ноември е исто така топол, но со поголем степен на влажност во воздухот и поголеми шанси за дожд. Тогаш на Малдиви има помалку туристи, па е полесно да се најде добро сместување кое е поповолно отколку во сезона.

Пари
Малдивска руфија (MVR) = 100 лареси. Банкнотите за МВР 500, 100, 50, 20, 10, 5. Кованици за МВР 2, 1 i 50, 25, 10, 5, 2 и 1 лареси. На аеродромот во Мале се примаат само долари, па се препорачува носење на оваа валута. Во хотелите примаат и евра, но по неповолен курс во однос на банките од Европа.

Јазик
Дивехи. Англискиот јазик е во широка примена како службен јазик. Во туристичките подрачја се зборуваат и други јазици.

ВИЗА:
На државјаните на Р.С. Македонија кои туристички патуваат на Малдиви, добиваат бесплатна виза за период од 30 дена на самиот аеродром. Потребна е следната документација: важечка патна исправа, повратна авио-карта, доказ за поседување на доволно финансиски средства (100 УСД + 50 УСД за секој ден престој) или потврда за уплатен туристички аранжман. Рок на важење на пасошот поради туристичко патување мора да бида најмалку 6 месеци.

ВАКЦИНАЦИЈА:
За патување на Малдивите не е потребна полиса за здравствено осигурување, ниту доказ за вакцинација, освен доколку доаѓате од област зафатена со жолта грозница (поедини области од централна Африка или Јужна Америка).

БЕЗБЕДНОСТ:
Малдивите можат да бидат изложени на опасност од цунами. Во вакви ситуации, по издавање на предупредување за опасност од страна на владата на Малдиви, потребно е да ги пратите упатствата кои ги емитуваат локалните средства за јавно информирање и да се однесувате во согласност со нив.

 

Важни напомени

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.


Општи напомени:

 • Организатор на патувањето е ТА ОРФЕЈ ТРАВЕЛ И ТУР ОПЕРАТОР
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување.
 • Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА ТА ОРФЕЈ ТРАВЕЛ И ТУР ОПЕРАТОР од СКОПЈЕ.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ.

 

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, ТА ОРФЕЈ ТРАВЕЛ И ТУР ОПЕРАТОР, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

 

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. ТА ОРФЕЈ ТРАВЕЛ И ТУР ОПЕРАТОР не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • е молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

 

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.