orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Нова година 2020

НОВА ГОДИНА во НОВИ САД

29.декември (недела) СКОПЈЕ - НОВИ САД

Состанок на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 23:00 ч. после полноќ. Поаѓање на автобусот за Нови Сад во 23:30 часот. Влез во Србија преку граничниот премин Табановце. Ноќно возење со попатни паузи за одмор. 

 

30.декември (понеделник) НОВИ САД

Пристигнување во Нови Сад во претпладневните часови. Разглед на градот: “Српско Народно Позориште“ со истоимениот плоштад, плоштадот “Слобода” на кој се наоѓа катедралната црква “Имена Маријаниног” - една од првите изградени во неоготски стил помеѓу 1893 и 1895 година, улицата “Змај Јовина” покрај која се наоѓаат мноштвото познати бутици и ресторани како и најзначајното архитектонско дело во Нови Сад - “Владичански двор” изграден од првиот Епископ Висарион Павловиќ. Во продолжение, Соборната црква Свети Великомаченик Геогрије, Музеите на Нови Сад и на Војводина, Дунавскиот парк, мостот на Дунав, како и посета на познатата Петроварадинска тврдина. Сместување во хотел во попладневните часови. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Ноќевање.

 

31.декември (вторник) ФРУШКА ГОРА - СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ 

Појадок. Полудневна прошетка до блискиот национален парк Фрушка Гора, познат и како “Српската Света Гора” и до живописното гратче Сремски Карловци препознатливо по ислучителната архитектура и историскиот континуитет. Враќање во Нови Сад во попладневните часови. Вечерта, Дочек на Новата 2020 Година, на плоштадот “Слобода” или пак можност за факултативна - Свечена новогодишна вечера во ресторан.Ноќевање.

 

01.јануари (среда) НОВИ САД –СКОПЈЕ

Појадок. Слободно време за индивиуални активности....или факултативно заминување во посета на Салаш , кој ќе ве воодушеви со неговиот автентичен изглед. Организран ручек со богато мени од традиционална кујна и војводинска музика. Попладне заминување за Македонија .Слободно време за индивидуални активности и “шопинг”. Патувањето кон Скопје продолжува во попладневните часови. Пристигнување во вечерните часови.

Цена на аранжманот: 99 € (6.138,оо мкд)

 

Во цената на аранжманот е вклучено:   

- Превоз со туристички автобус на наведената релација

- Сместување во хотел *** на база 2 ноќевања со појадок

- Организирани разгледи според програмата

- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:

- Факултативна новогодишна вечера во ресторан 

- Организиран ручек во Салаш  (цена во зависност од менито)

- Влезници за музеите и културно - историските споменици

- Патничко здраствено осигурување

Напомени:  

- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници 

- За овој аранжман важат Општите услови за патување.