orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Зимски прошетки

БОЖИЌЕН БАЗАР во МИЛАНО

БОЖИЌЕН БАЗАР во МИЛАНО

06.12 -09.12.2019

СО ДИРЕКТЕН ЛЕТ ОД СКОПЈЕ

Секоја година Милано е домаќин на прекрасен Божиќен базар, со над 60 дрвени куќички околу прекрасниот Дуомо, посветен на традиционалните божиќни производи и украси. Празничен пазар кој со радост ја комбинира културата и традиција преку разновидната и со одличен квалитет храна, топлите ароматични пијалоци, рачно изработените украси, музиката и разнобојни светла. Не пропуштајте го Божиќниот базар во Милано !!!

ПРОГРАМА

06.12.2019 (петок) Скопје – Милано

Состанок на групата во 10:20 часот на Меѓународниот аеродром во Скопје. Полетување кон Милано во 12:20 часот. Слетување во Милано, Малпенса во 14:35 часот, при што следува трансфер до хотел (55км). Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални прошетки или во договор со представникот од агенцијата. Ноќевање.

07.12.2019 (сабота) Милано

Појадок во хотел. По појадокот следува факултативен пешачки разглед на градот со локален водич: Миланската катедрала и плоштадот Дуомо, операта Скала, галеријата Виторио Емануеле II и замокот Сфорческо. Слободно попладне за шопинг или прошетка низ улиците Виторио Емануеле, Монтенаполеоне, Торино, Спига... Во доцните попладневни часови и палењето на Божиќните светла, се доловува величенствената предовогодишна атмосфера во центарот на градот. Слободно време и можност да се биде дел од Божиќниот базар, уживајќи во вкусна храна, топли пијалоци и голем избор на новогодишни украси. Индивидуално враќање во хотел.  Ноќевање.

08.12.2019 (недела) Милано – Комо – Лугано

Појадок во хотел. По појадокот следува факултативен излет со локален водич до монденското гратче Комо (52км). Одејки по малите улици низ Комо го разгледуваме стариот дел на градот и плоштадот Волта, катедралата во Комо – Дуомо. Овде се наоѓаат вилите на дел од познатите личности во светот, како Џорџ Клуни, Ероз Рамазоти и многу други. Слободно време за индивидуални прошетки и можност за факултативно крстарење по езерото. Потоа се упатуваме кон Лугано, гратче во Швајцарија кое лежи на брегот на езерото Лугано, под швајцарските Алпи. Го нарекуваат “Швајцарско Монте Карло”. Ќе имате можност за прошетка низ стариот дел на градот кој е претворен во пешачка зона со своите плоштади Piazza Ciochara, Piazza della Reforma, Катедралата San Lorenzo, големиот градски парк, еден од најубавите во Швајцарија - Parco Civico и монденската шопинг улица – Наса. Во вечерните часови враќање назад во хотел. Ноќевање.

09.12.2019 (понеделник)  Милано – Скопје

Појадок во хотел. Одјавување од хотелот. Слободно време за индивидуални активнисти до времето предвидено за трансфер до аеродромот Малпенса. Полетување од Милано во 15:05 часот. Слетување во Скопје во 17:10 часот.

ПРОМОТИВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ - 239€ (14,818 мкд)

Оваа цена важи за уплата до 30.10.2019

 Ограничен број на места! 

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 299

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Директен лет на релација Скопје – Милано Малпенса – Скопје со авикомпанија Wizz Air;
 • Мала кабинска торба (РАНЕЦ/ТОРБА) до 8кги максимални димензии (40x30x20cm);
 • Организирани трансфери аеродром – хотел – аеродром;
 • Сместување вохотел со 3* на услуга 3 ноќевања со појадок;
 • Организирани прошетки според програмата со придружник од агенцијата;
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Аеродромски такси – 3.100 ден (50€);
 • Туристичка такса 2 € на ноќ - се плаќа во агенција;
 • Пешачки разглед на градот со локален водич – 15 € (билети за јавен превоз не се вклучени во цената)
 • Посета на Комо и Лугано (трансфер+локален водич) – 55 €; (минимум 16 пријавени за реализација)
 • Патничко осигурување;
 • Билети јавен превоз.

ОПШТИ НАПОМЕНИ:

 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупнот износ на аранжманот и копија од валидна патна исправа;
 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот;
 • Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд;
 • За реализација на аранжманот потребни се минимум пријавени 20 патници;
 • За ова патување мора да поседувате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот;
 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот  во случај на промена на цената на превозот или  хотелот;
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот  5 дена пред  датумот на започнување на истиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
 • За време на панорамски разглед на градот не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици;
 • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Поради закажување на термини и купување на влезници, факултативите мора да се пријават и уплатат во агенција. Агенцијата не гарантира достапност на влезници на лице место

 

 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот  во случај на промена на цената на превозот (во случајот промена на цена на авио билетот) или  хотелот
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот  5 дена пред  датумот на започнување на истиот
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици
 • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

 

 

Задолжително пријавување на факултативите до 30 дена пред реализација и минимум 16 пријавени патници.

За оваа програма важат општите услови за патување