General

Програма на патувањето:

1. ден БЕЛГРАД – ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА
Состанок на патниците на аеродромот Никола Тесла, пред шалтерот на Eurojet, 2 часа пред полетување на авионот.
По пристигнувањето на Мајорка, трансфер до хотел/апартман. Услуга според програмата.
2.- 10/11.ден МАЈОРКА- Услуги според програмата.
11/12. ден ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА – БЕЛГРАД
По одјавување од хотелот/апартманот, трансфер на аеродром и лет за Белград.
Цената на аранжманот е изразена во евра по лице.

ЛЕГЕНДА:

RR-наем на студио или апартман, BB-ноќевање со појадок, HB-полупансион (појадок и вечера – пијалаците за време на вечерата дополнително се наплатуваат), AI-“се вклучено ” или “all inclusive”- (појадок, ручек, вечера, ужина во текот на денот, безалкохолни пијалоци и локални аклохолни пијалоци – кои се служат во текот на денот, во согласност со работното време на рестораните и баровите во хотелите), SV-поглед море, SSV-делумен поглед море, GV-поглед кон градината, DBL-двокреветна соба, TRPL-трокреветна соба, SUP-супериор соба, соба со поголема квадратура и подобра опременост ос стандардната двокреветна соба, STD-студио, APP-апартман, FAMILY ROOM- фамилијарна соба со поголема квадратура за сместување на 4 лица, најчесто за двајца родители и две деца, може да има две одделени соби (во зависност од хотелот), SUITE-сместувачка единица со една или две простории. Deluxe-lux ниво на опременост на собата, bunk beds-кревети на спрат.

Дополнителни забелешки за хотели/апартмани:
-Hotel  JS Palma Stay 4*и H10 Blue Mar 4* прима само лица постари од 16 години.
-Во хотелот THB El Cid 4* – е само за возрасни лица.
-Hotel Sol Katmandu Park & Resort 4* пружа можност за сместување на две возрасни и две деца, со тоа што децата
се сместуваат на кревети на спрат.
– Во хотелите собите со поглед на море се на барање и дополнително се наплатуваат (изразено во ценовникот –
Доплата за SV). / Сите еднокреветни соби се на барање.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ:


• Постои можност за вечерни или утрински летови во зависност од расположливоста и дозволите на авио флотата. Во тој случај, оброкот во авион го менува оброкот во хотелот. Во случај на доцен вечерен лет и пристигнување во хотел по 20:30 часот, првиот оброк се сервира само во авионот и повеќето хотели во тој случај не служат вечера и не го надополнува оброкот на последниот ден од престојот.
• Локална категоризација и класификација на хотелите !
• Попустите за децата се применуваат при придружба со две полноплатежни лица;
• Во сите хотели / апартмани baby cot (креветче за бебе) e на барање (ако постои доплата – се плаќа на лице место);
• Во сите хотели исхраната е на принцип на самопослужување– избор на повеќе јадења, освен ако не е поинаку наведено.;
HB – полупансион (пијалак и вечера – пијалаците за вечерата дополнително се наплатуваат!)§
AI – “All inclusive” услугата подразбира (појадок, ручек, вечера, ужина во текот на денот, безалкохолни пијалаци и локални алкохолни пијалаци – кои се служат во текот на денот, во согласност со работното време на рестораните и баровите во хотелите)§
• Потврдата од хотелот се чака 48h по уплатата на аконтацијата (не се сметаат сабота и недела).
• По правило, влезот во хотелите е на првиот ден од престојот по 14h, додека последниот ден од престојот хотелот се напушта најдоцна до 10h.
• Обавезен е dress code за време на оброците во сите хотели (забрането е влегување во шорцеви и костими за капење, формален начин на облекување).
• За сите резервации што се направени за време на траењето на попустите early booking (попусти за рани резервации) важат посебни услови за промена и откажување на аранжманот.
• Секоја промена (име, презиме, датум на поаѓање, тип на сместување, додавање на патници и слично) подразбира примена на нови цени од активниот ценовник во тој момент и наплата на трошоци за промена.
• Овие услови важат за сите хотели и апартмани.
• Агенцијата не е одговорна за реализацијата на факултативните локални излети на претставникот на странскиот партнер.
• Патниците сами ја сносат одговорноста за своите лични документи и нивната валидност. Малолетните деца кои не се пратени од своите родители, мора да имаат заверена согласност од родителите за преоѓање на граница. Пасошот мора да биде со важност од минимум 3 месеци од крајот на патувањето. Ги молиме патниците да обрнат внимание на детските пасоши кои се издаваат со помал рок на важност.

Аранжманот опфаќа: Аранжманот не опфаќа:
Чартер авио превоз на релацијата Белград-Мајорка-Белград;
10/11 ноќевања во избраниот хотел / апартман на база избраната услуга;
Трансфери аеродром – хотел / апартман – аеродром;
Услуги од претставник на агенцијата на островот;
Организација и техничка изведба на патувањето во целост.
YQ такса (Доплата за поскапување на горивото) – возрасни и деца од 2-12 год: – овој износ е подложен на промени и без исклучок зависи од авиокомпанијата.
Аеродромски такси за возрасни и деца од 2 – 12 години:
за Белград и за Мајорка, безбедносна DCV такса (директорат за цивилно воздухопловство) се вкупно 70 € – плаќање во агенција;   Бебиња од 0 до 2 години, плаќаат – 15€ – аеродромска такса за Мајорка – плаќање во агенција;
Задолжителна туристичка ЕКО такса за Мајрка – се плаќа на лице место при пријава на рецепција во хотелот/апартманот и се разликува според локалната категоризација. Цените на наведените туристички такси се подложни на промени. За престој во хотелите/апартманите со 5* околу 4,5€ по лице по ноќ; За престој во хотелите/апартманите со 4 и 3* околу 3,5€ по лице поноќ; За престој во хотелите/апартманите со 2*и 1* околу 2,5€ по лице по ноќ.
Факултативни излети и екскурзии;
Индивидулани трошоци на патниците;
Маѓународно патничко здравствено осигурување за сите
патници од 6 месеци до 70 години, можност за купување на осигурувањето во нашата агенција

ВРЕМИЊАТА НА ЛЕТОВИТЕ СЕ ПОДЛОЖНИ НА ПРОМЕНИ И ЗАВИСАТ ИСЛКУЧИВО ОД АВИО ПРЕВОЗНИКОТ (AIR SERBIA) ЦЕНАТА НА АЕРОДРОМСКИТЕ ТАСКИ Е ПОДЛОЖНА НА ПРОМЕНИ И ЗАВИСИ ОД АЕРОДРОМИТЕ ВО БЕЛГРАД И МАЈОРКА И АВИОКОМПАНИЈАТА AIR SERBIA.
ПЛАЌАЊЕТО Е ВО ДЕНАРСКА ПРОТИВВРЕДНОСТ 1 ЕУР = 62 ДЕНАРИ.

Начин на плаќање:


Готовински плаќање : 50% при резервација, а остатокот 15 дена пред почнување на аранжманот.
Кредитни картички
Diners картичка на рати
Преку сметка: преку профактура издадена од нашата агенција.
Кредит: Пет Аеро ви издава профактура врз основа на која може да ви биде одобрен кредит во вашата банка.
Цената е гарантирана замо при уплата на целиот износ, во спротиво, гарантирана е само износот на аконтацијата.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ:

КРАЕН РОК ЗА ИНФОРМИРАЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ ВО СЛУЧАЈ НА ОТКАЗ НА АРАНЖМАНОТ ОД СТРАНА НА АГЕНЦИЈАТА Е 5 ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОК НА ПАТУВАЊЕТО ГИ МОЛИМЕ ПАТНИЦИТЕ ДА ГО ПРОВЕРАТ ТОЧНОТО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТУВАЊЕ ДВА ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОК НА ПАТУВАЊЕТО.

Аранжманот е правен на база минимум 80 патници.

Пред секое патување ве молиме, внимателно да ги прочитате Општите услови за патување, бидејќи тие се дел од секоја Програма и Договор за патување.

Агенцијата го задржува правото 7 дена пред почеток на патувањето да го откаже аранжманот.

НАПОМЕНА: ЗА ЛЕТОВИ ОД СКОПЈЕ ДО ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА И НАЗАТ СЕ СО ЕДНО ПРЕСЕДНУВАЊЕ, ЗА ОВАА ВАРИЈАНТА СЕ ДОПЛАКА 185,00 ЕУР ПО ЛИЦЕ

Available departures

Unfortunately, no places are available on this tour at the moment

We are sorry, there are no reviews yet for this tour.