4 дена / 3 нокевања

 Johann Strauss Ball

На  27ми Јануари 2018 прекрасното здание на Kursalon повторно ќе ги отвори вратите за традиционалниот ,,Johann Strauss Ball’’. Овој пат блескавиот ноќен бал ќе биде дизајниран како патување низ четирите годишните времиња. Пролетта, летото, есената и зимата, тематски ќе бидат главни инспиратори за незабораните моменти во програмата,вклучувајќи ја гала вечерата,прекрасното отварање на балот како и полноќното шоу.Препуштете се себеси да бидете директно водени од музиката на живиот оркестар, бендот & ДЈ-от во четирите извонредни сали на историскиот, Kursalon’’ и бидете дел од незабораниот ноќен бал во Виена.

Термини на поаѓање:  / 26-29 Јануари 2018

1 ДЕН, (петок  26.01.2018 ), СКОПЈЕ – Братислава

Состанок на групата во 12.00 трансфер до аеродромот во Ниш. Лет за Братислава во 15:40 часот . Пристигнување во Братислава во 17.15 часот. ФАКУЛТАТИВНО , Панорамски разглед на градот ;  Стариот град со главните знаменитости: Националниот театар, палатата Примата, Старата градска општина и плоштадот Хлавно наместје, Михалска Порта, концертната сала Редута, палатата Палфи, Претседателската палата, Катедралата Св.Мартин, Сината Црква, Црквата Св.Тројца… Трансфер до хотелот . Сместување во хотел во Братислава 3 ***. Нокевање

2 ДЕН,   (сабота  27.01.2018 Март), Братислава – Виена

Појадок. Заминување за Виена, Пристигнување во Виена. Попладнето ,Факултативен  панорамски разглед на градот Виена: катедралата Св.Штефан и Штефанплац, Бургтеатар, Мусеум Квартие, Парламентот, катедралата Фотиф, Градското Собрание Ратхаус, Универзитетот, Маријатерезиенплац.. со посета на некогашната резиденција на Марија Тереза, дворецот Шенбрун. Разглед на кралските одаи, ботаничките градини, фонтаната Нептун, видиковецот Глориете. Можност да пробате оригинална захер торта и да уживате во панорамата на Виена. Сместување во хотел во Виена  : Вечерта специјална програма со гала вечера  / Влезница за балот / Резервирано место во старничнатите сали (Schubert or Lehar Hall)

Пијалоци за време на вечерата (пенливо вино,бело вино,црвено вино, пиво & неалкохолни пијалоци) Нокевање.                                                                                                                                                                                                                  

 3 ДЕН,   (недела  28.01.2018 Март),  Виена

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности Ноќевање.

4 ДЕН,     (понеделник  29.01.2018) ВИЕНА БРАТИСЛАВА – СКОПЈЕ

Појадок.  Раздолжување на собите. Одлагање на багажот во соба предвидена за багаж. Слободен ден до прогањето на трансферот . Поаѓање до аеродромот во Братислава во 16.30 часот. Лет за Скопје во  21.55 часот. Пристигнување во Скопје во 23.30  часот

 

ЦЕНА ЗА РАНА УПЛАТА ДО 15.12.2017:  ЦЕНА: 349 ЕУР

РЕДОВНА ЦЕНА :399 ЕУР

Во цената е вклучено:

*  Превоз со авион на релација Скопје-Братислава- Скопје

*  Трансферитеод аеродромот Братислава до до хотел , Превозот од Братислава до Виена и  од Виена до аеродромот во Братислава

* Влезница за Балот Резервирано место во старничнатите сали (Schubert or Lehar Hall) , гала вечера  и Пијалоци за   време на вечерата (пенливо вино,бело вино,црвено вино, пиво & неалкохолни пијалоци)                                                                                                                        

*  Едно нокевање со појадок во Братислава / Сместување во хотел со 3 ***  во двокреветни соби.

* Две нокевање со појадок во хотел со 4****  во Виена

* Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 42х32х25см)

* Професионален туристички придружник за оваа програма,

* Организација и  реализација на програмата

 

* Во цената не е вклучено:

 * Аеродромски такси 3.600,00 мкд.

* Факултативните разгледи:  БРЕАТИСЛАВА 20,00 ЕУР по лице, ВИЕНА 25,00 ЕУР по лице

* факултативна посета на национален ресторан (вечера и танц), (35€)

* Посета на дворецот Шенбрун ( со водич 15 ЕУР )

* Патничко осигурување ( 220 мкд )

Багаж (1 торба/куфер со максимум 23 kg)  2.700 денари  во два правци

– Влезници за музеи и културно-историски споменици

* Влезници за културно историски споменици и други не спомнати трошоци

НАПОМЕНА:

* За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 15 патници

* За оваа програма важат општите услови за патување

ЗАБЕЛЕШКИ: 
Организатор на ова патување ОРФЕЈ ТРАВЕЛ СКОПЈЕ  /  – Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
– Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
– Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 5 дена пред патувањето.