ДУБАИ – АБУД ДАБУ

ПАКЕТ ПРОГРАМА 8 ДЕНА/ 7 НОЌЕВАЊА

Перииод на патување: 01.10.2016 – 30.04.2017

5 ноќевања во Дубаи + 2 ноќевања во Абу Даби + Дубаи градска тура + пустинско сафари со вечера (скара и локална храна) + крстарење по крикот со вечера + возење со брз брод и тура по Марината + полудневна градска тура Абу Даби

Хотел Категорија Цена по особа Доплата за еднокреветна
City Max Bur Dubai 3* Standard 939 250
Ibis Deira City Center 3* Standard 959 290
Auris Inn Al Muhannah 4* Standaard 989 300
Somewhere Tecom 4* Standard 989 300
Copthorne 4* Superior 1059 360
JW Marriot Deira  4* Superior 1059 360
Avani Deira (ex. Moevenpick Dira) 5* Standard 1099 390
Millienium Plaza 5* Standard 1099 390
JW Marriott Jadaff 5* Superior 1139 450
Crowne Plaza 5* Superior 1139 450

ЦЕНАТА Е ПО ЛИЦЕ ЗА ПЕРИОД 7 НОЌИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО СТАНДАРДНА ДВОКРЕВЕТНА СОБА
ЦЕНАТА Е ИЗРАЗЕНА ВО ЕВРА ЗА УПЛАТА ВО ДЕНАРИ (1ЕУР=62МКД)

Пакет цена за хотел CITY MAX BUR DUBAI 3*- цената е валидна за резервација до 14.09

СМЕСТУВАЊЕ ВО АБУ ДАБИ Е ВО ХОТЕЛ NOVOTEL AL BUSTAN AUH 4* ЗА СИТЕ ВАРИЈАНТИ НА ХОТЕЛИ ПО ИЗБОР ВО ДУБАИ

Напомена – цените се валидни согласно моментална расположливост на места во хотелите (период на потврда на резервација 24 часа)
Напомена – цената не е валидна за период 30.12.2016-02.01.2017, период на манифестации и block-out дати (обратете се во Агенција)

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Повратен авионски билет на релација  Скопје – Дубаи – Скопје;
 • Вкупно 5 ноќевања во избраниот хотел на база наведената услуга во Дубаи (НП);
 • Вкупно 2 ноќевања во избраниот хотел на база наведената услуга во Абу Даби (NOVOTEL AL BUSTAN AUH 4* НП);
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром (збирен трансфер со претставник на партнер агенција);
 • Трансфер помеѓу хотелите Дубаи-Абу Даби
 • Полудневна градска тура Дубаи со збирен трансфер и водич на Англиски јазик
 • Крстарење по крикот со дрвен брод со вечера со збирен трансфер и шофер (зборува Англиски јазик – нема на располагање водич)
 • Пустинско сафари со вечера по програма со збирен трансфер и шофер (зборува Англиски јазик – нема на располагање водич)
 • Полудневна градска тура Абу Даби со збирен трансфер и водич на Англиски јазик (не е вклучен ручек)
 • Тура со брз брод 90 мин. По Марината (не е вклучен трансфер од/ до хотелот)
 • Организација и реализација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Aеродромски такси 45 ЕВРА
 • Виза за Дубаи 85 ЕВРА
 • Опциони индивидуални екскурзии и факултативи
 • Патничко осигурување
 • Останати индивидуални трошоци.
 • Туристичка такса која се плаќа директно во хотелот
  * туристичка такса само во Дубаи (TOURISM DIRHAM, по одлука на DTCM, а број D/000/152/1 87од 05.02.2014) која се плаќа од 31.03.201
 • Во хотелот на лице место при check in или при check out   и истата изнесува:
  * Хотели 5* или повеќе 20 дирхами (20 DHS ≈ 4 EUR) по соба по ноќ
  * Хотели 4* / 4* lux 15  дирхами (15 DHS ≈ 3 EUR) по соба по ноќ
  * Хотел 3*/3* lux 10 дирхами (10 DHS ≈ 2 EUR)  по соба по ноќ
 • Во случај на апартман со повеќе соби таксата се плаќа за секоја соба според горе наведените критериуми.

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ: Уплатата е во денарска противвредност по продажен курс 62,00. Цената е гарантирана само за уплата на целот износ. Во спротивно, гарантиран е изност на аконтација, а остаткот е подложен на промена.
НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ: 

 • Во готово – уплата на аконтација од најмалку 50% од вкупната цена на аранжманот при резервација, остатокот најдоцна 10 дена пред поаѓање.
 • Кредитни картички
 • Уплата преку фактура

Важни напомени и доплати за авион и хотел за дополнителен број на лица: 

 • Максимален број на лица во стандардна двокреветна соба се две возрасни.
 • Дополнителен кревет во соба и доплата – на барање. Со поставување на дополнителен лежај во стандардна двокреветна соба се намалува комодитетот на собата.
 • Повисоки категории на соби и апартмани се на барање и цената е на барање заради доплата на повисока категорија на соба.
 • Еднокреветна соба – ДОПЛАТА СОГЛАСНО ЦЕНОВНИК
 • Check in во хотелите е после 14 ч, a check out најдоцна до 12 ч.  Секое користење на соба и услуга во хотелите надвор од наведеното време, е додатно плаќање кое се врши на рецепција од хотелот директно од страна на странката.
 • Сите оброци во хотелите се на база шведска маса (самопослужување)
 • Организаторот на патувањето не е овластен и надлежен да ја процени исправноста и валидноста на патните и други лични исправи на патниците
 • Потребни документи за виза: скенирана фотографија и пасош и податоци за патникот
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност
 • Информации и слики од хотелите може да ги најдете на нивната официјална web страна

 

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ
Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на овa програмa.  Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.

Важни напомени: 
–   За добивање на виза за ОАЕ  потребно е при резервација да го донесете пасошот и слика во боја или да ги доставите скенирани со висока резолуција во JPG формат скенирани првите две страни од пасошот  на кои се наоѓаат податоците на патникот  како и слика со димензија за пасош (доколку ги доставувате скенирани пратете ги на маилот   (orfej@orfej.com.mk). Износот за трошоците за визирање не се враќа во случај на неодобрување на виза од страна на имиграционо одделение на ОАЕ. Постои можност  имиграционото одделение да  побара дополнителни документи во зависнот од поединечни случаеви.

НАПОМЕНА – Поради промена на тарифите на авио билетите можна е промена на цената за пакет аранжман. Пред резервација ве молиме цената и условите на патување да ги проверите со вашиот агент. Можна е промена на саатниците на полетување и слетување на авионот во Скопје и Дубаи согласно промена дирекно од авио компанијата.

Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата на превозниците. Агенцијата го задржува правото за промена на редоследот на програмата според вонредни околности врз кои неможе да влијае.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
ГИ МОЛИМЕ ПАТНИЦИТЕ  ДА ГО ПРОВЕРАТ ТОЧНОТО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТУВАЊЕ НА АВИОНОТ ДВА ДЕНА ПРЕД ПОАЃАЊЕ.

Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 mkd).

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ

1

01 ден СКОПЈЕ - ДУБАИ

Полетување на авионот за Дубаи во 13.00 часот. Слетување во Дубаи во 21.00 часот. Пречекување на гостите од претставник на локална партнер агенција, трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.

2

02 ден ДУБАИ СО ТУРИ (Градска тура Дубаи и Крстарње

После доручекот, започнува нашата полудневна традиционална градска тура и разглед на Дубаи и  во вечерните часови одиме на крстарење по крикот (со вклучена вечера).
Прекрасна можност да го видите традиционланиот град и модерниот Дубаи. Нашата тура започнува со возење кон Палмата Jumeirah, која се смета за една од осумте светски чуда, каде ќе имате можност само за кратка фотосесија пред хотелот Atlantis. Продолжуваме со возење кон прекрасната џамија Jumeirah Mosque, изградена  во 1979 во традиција и стил на познатите џамии од Египет. Продолжуваме да возиме кон автопатот Sheikh Zayed road, за да ја видиме кулата Burj Khalifa, највисоката зграда во светот, ја гледаме панорамски. Нашата тура не носи кон стариот дел од градот, каде попатно ги гледаме импресивните палати каде живее владеачката фамилија шеици на Дубаи и продолжуваме кон Дубаи крикот. Со водичот го посетуваме Музејот на Дубаи и тврдината Al Fahidi, која е скоро два века стара и е познат споменик во Дубаи и која го илустрира минатото на Дубаи. Потоа го посетуваме познатиот пазар на злато и зачини, каде ве очекува ценкање и забавен шопинг. Одиме кон продавници за сувенири, каде ќе имате време да купите антиквитети, сувенири или занаетчиски работи. Нашата тура завршува кај познатиот хотел Burj Al Arab, каде ќе можете да се фотографирате пред хотелот на места за застанување за фотографирање. Враќање во хотелот полни со прекрасни спомени.
Во вечерните часови dhow cruise creek – крстарење по крикот со вечера. Не постои подобар начин да се искуси и види стариот Дубаи од разгледот од палубата на бродот за време на Вашњето крстарење по крикот. Искусете ги звуците, вкусовите и погледот на Крикот преку традиционалните бродови на Дубаи што крстарат по него.  Трансфер до делот Bur Dubai Creek за да се качите на традиционалните дрвени бродови за крстарење, со помош на на таканаречените abras или водени такси, кои возат низ крикот, потоа го гледате Dubai Creek Golf Club и останатите згради во оваа област. Вечерата е шведска маса со избор на јадења од арапска кујна.

3

03 ден Слободно попладне за индивидуални активности (Посета на јависоката кула Bujr Khalifa, попладне пустинско САФАРИ со традиционална вечера

Во попладневните часови Ве земаме од Дубаи со jeep 4×4, одиме кон Hatta и Oman и кога ќе видите дека ги напуштате границите на урбанизираниот град, набрзо ќе се најдете во пејсаж со пустински предели. Одиме со џипот по див пат off-road и Вашиот 4×4 џип ќе ја стави на тест Вашата издржливот и ќе го подигне адреналинот, затоа што ќе Ве однесе по високи дини и вози кон планината Hajar. По краткиот одмор, продолжуваме со вожњата по дините, каде вашиот искусен шофер ќе ве пренесе преку највисоките песочни дини, ставајќи се во костец со тешкиот терен за возење во една многу адреналинска тура. На крај пристигнуваме на фарма за камили на краток одмор и како што полека заоѓа сонцето, се паркираме за да уживаме во глетката на пустина во самрак. По заоѓањето на сонцето и неверојатнотиот видик, одиме кон нашиот камп во пустина. Тука ве дочекува Арапската гостопримливост со кафе и вода, ориентална шведска маса со скара која се приготвува пред Вас (безалхохолни пијалоци и вода се вклучени во цена), жена која црта со кна може да Ве нацрта со традицопнални арапски мотиви по рацете. За оние кои сакаат да јаваат камили, иситите им се на располагање во кампот.

4

04 Возeње со speed boat по Марината, Palm Jumeirah и покрај познатиот хотел Burj Al Arab

Дојдете да ни се придружите по најубавото брзо и возбудливо возење – спремете се за пловидба од Дубаи марината кон отвореното море, каде ќе пловите околу палмата, со пауза пред хотелот Atlantis за фотографирање, потоа продолжуваме кон Burj al Arab и назад кон марината, попатно проаѓајќи покрај прекрасната Кралска палата – сетоа ова спакувано во само 90 минутно возење.

5

05 Трансфер за АБУ ДАБИ

Слободен половина ден за индивидуални активности, ранпо поладне транфер за Абу Даби. Пристигнување, снестување во хотел NOVOTEL AL BUSTAN AUH 4* и Ноќевање.

6

06 АБУ ДАБИ

Полудневна тура Абу Даби. Попладне – слободно за индивидуални активности, опционо факултативни екскурзии се на располагање. Со оваа тура ќе посетиме неколку внимателно избрани знаменитости на главниот град на ОАЕ, главно гледајќи ги прекрасните згради кои се доказ за врвната архитектура која може да се види во светот. Ќе бидете во можност да го видите и осетите уникатниот спој на културата и традицијата на рачни занаетчиски изработки во оринеталните пазари на овој град.  Влезете во светот каде муслиманските дизајни и елементи се дел од модерната архитектура и прават волшебен спој, градот кој е спој на новото со древната традиција, спој на истокот и западот, каде зелените градини се бакнуваат и спојуваат со синилото на морето и небото.

7

07 АБУ ДАБИ

Слбодно за индивидуални активности, опциони факултативни екскурзии се на располагање.

8

08 ДУБАИ - СКОПЈЕ

Во раните утриснки часови трансфер од Абу Даби на аеродром во Дубаи. Полетување на авионот од Дубаи во 09.30 часот. Слетување во Скопје во 12.15 часот.

Мислења за понудата

Нема мислења за оваа понуда.

Остави мислење

Рејтинг