ЛИСАБОН и БАРСЕЛОНА (од 07 до 13.АПРИЛ 2018) ЗА ВЕЛИГДЕН

Програма:

1 ДЕН : СКОПЈЕ – СОФИЈА – ЛИСАБОН
Состанок на групата пред Хотел Холидеј Ин во Скопје 12.00 на полноќ. Трансфер до аеродромот во Софија. Лет од Софија за Лисабон во 06.10 часот по локално време. Пристигнување во Лисабон во 08.40 часот по локално време . ФАКУЛТАТИВНО Разглед на португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама. Препорачуваме посета на кулата Белем каде се наоѓа споменикот на славните португалски морепловци и нивните откритија, со кратко застанување на местото од каде Васко де Гама испловил на патување до Индија. Разгледот продолжува до симболот на Лисабон – Манастирот Свети Јероним од 16 век, кој е под заштита на УНЕСКО. Трансфер до хотелот во Лисабон. Сместување. Нокевање.
2 ДЕН : ЛИСАБОН И ОКОЛИНАТА
Појадок. ФАКУЛТАТИВНО Препорачуваме излет во околината на Лисабон, прошетка до Синтра, сликовит град под заштита на УНЕСКО, некогашна летна резиденција на португалските кралски семејства. Патувањето продолжува до најзападната точка на континентална Европа, Кабо да Рока. Покрај океанскиот брег, патот води до Кашкаиш, некогашно рибарско село, а, денес познато летувалиште кое со шеталиште е поврзано со Есторил. Ова монденско летувалиште со голем број голф терени, луксузни хотели и огромно казино, се споредува со Монте Карло. Враќање во Лисабон во попладневните часови. Нокевање.


3 ДЕН : ЛИСАБОН
Појадок. Можност за посета на продавниците во еден од најголемите шопинг центри во Европа, Freeport Outlet Designer Mall. Попладневна прошетка по елегантната Авенија на Слободата до Плоштадите Росио и Рестаурадорес
Нокевање.


4 ДЕН : ЛИСАБОН
Појадок. Слободен ден за индивидулани активности или предлагаме прошетка до Паркот на Нациите, комерцијален и резиденцијален кварт, каде се одржа светската изложба EXPO. Местото е полно со атракции, ресторани и продавници, а во близина се наоѓа и прочуениот Океанариум, втор по големина во светот, со повеќе од 10.000 растителни и животински видови. Препорачуваме возење со жичарата со панорамски поглед кон најдолгиот мост во Европа „Васко де Гама“, со должина од 17 километри.
5 ДЕН : ЛИСАБОН – БАРЦЕЛОНА
Појадок . Трансфер до ародромот во Лисабон . Лет од Лисабон за Барцелона. Предлагаме,Факултативен разглед на градот ,прошетка низ најпознатата улица во Барселона – вибрантната и секогаш возбудлива Рамбла (Las Ramblas), булеварот Дијагонал главната авенија која Барселона ја дели на два блока источен и западен, прекрасната готска катедрала Саграда Фамилија, плоштадот Каталонија- централниот градски плоштад точка каде стариот град се сретнува со новиот во чие продолжение се протега зелената авенија Рамбла, споменикот на Колумбо- местото каде Колумбо пристигнал по откривањето на Америка, Олимпиското пристаниште, ридот Мон Жуик со Олимпискиот стадион и спортската палата, плоштадот Шпанија на која се наоѓа Конгресниот центар, Националната галерија на каталонската уметност и неговите прекрасни Магични фонтани, плажата Барселонета, Шпанското село…. Слободно попладне за индивидуални активности, или прошетка (со метро) до паркот “Гауди”. Ремек делото на познатиот шпански архитект Антони Гауди, препознатливо по својата уникатност, денес е дел од листата на светското култирно наслетство под заштита на UNESCO. организиран трансфер до хотел. Ноќевање.


6 ДЕН : БАРСЕЛОНА (факултатива: Монсерат или Фигерас+Герона)
Појадок. Слободен ден за индивидуални активности, прошетки и можност за шопинг во познатите шопинг центри од градот, или факултативна посета на Фигерас со Герона и Монсерат – препорачуваме целодневна посета на Фигерас каде се наоѓа музејот на Салвадор Дали, што е предизвик за сите љубители на уметноста и оние кои сакаат да видат нешто потполно оригинално. Место во кое е роден и цел свој живот творел Дали, и насекаде може да се забележи Далиевото влијание. Сите негови дела прикажани на посебен начин и на посебно место ја прикажуваат неговата генијалност. Музејот во кој може да се види најголемата и најразновидната колекција, скулптури, 3Д колажи, како и приватно колекции на Дали од други уметници. Попатно на враќање посета на убавото, живописно градче Герона, кој се наоѓа на североисток на Шпанија непосредно до Француската граница. Прошетка низ историскиот центар на градот, неговата тврдина изградена како систем на одбрана во римскиот период, катедралата која се наоѓа во срцето на тврдината, колористичниот куќички на брегот на реката Onyar … Слободно време за кафе пауза. На пат кон Барселона попатно посета бенегдиктинскиот манастир во Монсерат, изграден високо на камени формации во планините северозападно од Барселона. Вечерта, факултативна вечер со Фламенко. Ноќевање.


7 ДЕН : БАРСЕЛОНА – СКОПЈЕ
Појадок. Одјавување на собите и сместување на багажот во соба предвидена за багаж.Слободен ден за индивидуални активности или можност за прошетка (со метро) до Олимпиското пристаниште и плажата Барселонета. Можност за посета на Аквариумот – еден од наголемите и најубавите во Европа. Попладне, препорачуваме посета на Триумфална Порта, Главниот парк со неговите градини… Посета на Готскиот кварт и многубројните музеи, како Музејот на Пикасо и Чоколадниот Музеј. Во 18.00 часот трансфер до аеродормот во Барселона. Лет за Скопје во 21:55 часот. Пристигнување на скопскиот аеродром во 00:40 часот.

Early booking
За уплата до 15 Фебруари 2018 – цената е 499 евра
Редовна цена на аранжманот од 16 Фебруари е 699 евра

Цената вклучува:

 • Повратен авионски превоз на релацијата Софија-Лисабон- Софија
 • Трансфер од Скопје до аеродромот во Софија и обратно
 • Трансфер од аеродромот во Лисабон до хотелот во Лисабон и обратно
 • 4 ноќевања со појадок во Хотел 3 * во Лисабон
 • 2 Нокевања со појадок во Барцелона
 • Вклучен е само рачен багаж до 10 кг.
 • Професионална организација на аранжманот и придружник на патувањето

Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси кои се променливи ………..130,00 ЕУР
 • Факултативно / Разглед на Лисабон……………. 30,00 ЕУР, Разглед на Барцелона ……30,00 ЕУР
 • Факултативен излет во околината на Лисабон (Синтра, Кабо да Рока, Кашкаиш, Есторил) … 65,00 ЕУР
 • Влезници во музеите и културно историските споменици
 • Карти за локален превоз (метро, транвај, автобус, такси)
 • Доплата за еднокреветна соба изнесува………….. 280,00 ЕУР
 • Дете од 2 до 12 години плаќа ………… 350,00 Еур плус аеродромски такси
 • За чекиран багаж од 20 кг како и за големо кабински торби се наплака дополнително според условите на авио компанијата
 • Патничко-здравствено осигурување задолжително.

НАПОМЕНИ:
• За реализација на аранжманот е потребен минимум од 15 патници
• За реализација на факултативните излети посети и разгледи , потребно е пријавување најдоцна 15 дена пред поаѓање, калкулација е правена за минимум пријавени 15 патници, доколку се пријават помалку агенцијата има право да ги откаже или да предложи цена според пријавените патници.
• За уплатана аранжманот во период на рана уплата се уплака целиот износ според понудата
По завршување на датумот предвиден за рана уплата , се плака според редовната цена.
* за Еднокреветна соба се доплака според условите на хотелот.
• За овој аранжман важат општите услови за патување на ОРФЕЈ ТРАВЕЛ СКОПЈЕ
• Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност
по курс 1 евро = 62 денари

• Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето

Мислења за понудата

Нема мислења за оваа понуда.

Остави мислење