ЊУЈОРК – ГРУПНИ ПАТУВАЊА / ВЕЛИГДЕН И 8ми СЕПТЕМВРИ

ТЕРМИНИ НА ПОАЃАЊЕ:06-13 Април   И  08-14 Септември 2018

 1. Ден:Скопје – Белград 06/03/2018

Состанок на групата  во 07:15 часот на аердромот Александар Велики во Скопје. Полетување  од Скопје за Белград е во 15:05 часот. Пристигнување во Белград во 16:15. Трансфер до хотел во Белград , Сместување во хотел во Белград . Слободен ден.

2. Ден :Белград – Њу Јорк 07/04/2018

Појадок. ТРансфер од хотелот во Белград до аеродромот Никола Тесла. Лет за Њујорк во 13.15 часот. Пристигнување во Њујорк на аеродромот  John Fitzgerald Kennedy во 17:15 часот по локално време. По завршувањето на царинските и гранични формалности следува трансфер до хотел на  Менхетен и сместување во хотел. Слободно време за прошетка по Times Square, најживиот дел на Менхетн каде и до доцните вечерни часови слободно можете да се шетате, да купувате, да јадете. Ноќевање.

3. Ден: Њу Јорк 08/04/2018

ФАкултативно, препорачуваме да земете Сити тура разглед на градот со превоз . Во разгледот на градот ќе се посетат  Midtown и Lower Manhattan, Lincoln Center, Fifth Avenue, Rockefeller Center, Times Square, Empire State Building, Greenwich Village, SoHo, Chinatown, Little Italy, Financial District.

Слободно време за ручек и индивидуални активности.  Нокевање.

4. Ден : Њу Јорк 09/04/2018

Ден за индивидуално откривање на градот . Можноста за факултативна  екскурзија Manhattan Cruise: крстарење околу Менхетен  во времетраење од 2,5-3h на кое во релаксирана атмосфера ќе имате можност за незоборавно откривање на  Њујорк. По завршување на крстарењето иќе имате можност за факултативна посета на Кипот на слободата “Statue of Liberty. Доживејте ја незаборавната панорамска глетка на која ќе имате единствена можност да се запознаете со  крајбрежниот дел на целиот Менхетен, три реки, седум големи мостови, и повеќе од 25 светски познати места. Ноќевање

5. Ден : Њу Јорк 10/04/2018

Ден за слободна прошетка , шопинг и одмор. За вечерните часови Ви предлагаме факултативна  посета на една од *Бродвејските претстави:  Mamma Mia, Lion King, Chicago, Phantom of the Opera . Ноќевање

6. Ден : Њу Јорк 11/04/2018

Препорачуваме посета на некој од познатите музеи како што се Музејот Метрополитен ,  Музејот  Гугенхајм ,National History museum  или MOMO. (во еден ден можат да се посетат најмногу  2 музеи-факултативна екскурзија со доплата на лице место )  или имаме предлог за целодневна прошетка до познатиот  shopping Mall Woodbury Commons –трговски центар со над 220 продавници каде можете да купите продукти од најпознатите креатори по многу ниски цени (Burberry, Calvin Klein, Donna Karan, Giorgio Armani, Gucci, Max Mara, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Timberland и мн други ). Ноеквање .

7. Ден : 12/04/2018 Њу Јорк –Белград

Одјавување на собите и сместување на багажот во соба предвидена за багаж.  Слободно време .Трансфер во зажано време до аеродром Полетување од  Њу Јорк во 19:30 часот. Нокен лет.

8. Ден : 13/04/2018 Белград-Скопје

Пристигнување во Белград во 10: 20. Лет за Скопје во 13,20. Во СКопје пристигнува во 14.25 часот.

 

ЦЕНАТА ЗА РАНА УПЛАТА ВАЖИ ЗА УПЛАТА САМО ДО 19 МАРТ 2018

 

Цена по лице за хотел со 3 ***

Цена по лице за хотел со 4****
Рана уплата Редовна цена
999 ЕУР 1150   ЕУР
Рана Уплата Редовна Цена
1299 ЕУР 1450 ЕУР

Во цената на аранжманот е вклучено :

Авионски превоз според програмата (економска класа )

Сместување 1 НОКЕВАЊЕ ВО Белград

5 ноки без појадок во хотел  во околината на Менхетен

Трансферите од аеродром до хотел во Белград и назат

Трансферите од аеродромот во Њујорк до хотел и назат

Организација на патувањето

 

Цената на аранжманот не вклучува :

 • аердромски такси  372€
 • америчка виза  160усд
 • факултативи кој се наведени во програмта
 • дополнителни услуги , оброци и излети
 • бакшиш за локалните водичи и шофери
 • патничко осигурување
 • осигурување од отказ

Факултативни екскурзии :

 

 • Крстарење Менхетен – 50  евра
 • посета на Empire State Building 86спрат  (билети)- 50евра
 • влезница  Музејот Метрополитен – 29еур
 • влезница  Музејот Гугенхајм – 29еур
 •  влезница МОМА  -29 евра
 • влезница  National History museum-35  еур
 • Шопинг тура до трговскиот Mall Woodbury Commons-public transport +tour guide =60евра
 • Листа на настани во Њу Јорк може да ги погледнете овде

 

Услови:

За резервација по цена за рана уплата со попуст се плаќа целиот износ, а за

Резервација по редовна цена се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 45 дена пред поаѓање.

Понудата важи за минимум 20 пријавени патници , доколку не е остварена минималната бројка за реализација има промена во програмата .

За ова патување не се потребни медицински имунизации.

Рок за известување за недоволен број на пријавени патници  – 30 дена пред поаѓање.

Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата.

Осигурување, патничко и здравствено задолжително треба да поседува секој патник.

 

Напомена :

Патниците мора да имат валидност на пасош повеке од 6 месеци од терминот на патување

За терминот во месец Септември нема нокевање во Белград но во Њујорк има 6 нокевања .

 

Виза: Сите информации во врска со потребната документација за визирање можете да ги добиете во канцелариите на Орфеј Травел Скопје на тел 02/3118 602 или на web страната на Амбасадата. Агенцијата посредува за закажување на термин и пополнување на online формуларите. Документацијата и барањето за виза се поднесуваат ЛИЧНО, и секој оди на закажан термин на разговор во амбасадата. Ги замолуваме патниците внимателно да ги прочитаат програмата за патување, информациите и општите услови за патување.

Во случај ако нема пријавено доволно патници , органзиторот на патувањето  има право да го откаже патувањето и да ги известиме патниците за откажувањето најкасно 5 дена пред патувањето и во зависност од расположливост со места да им биде понудено алтернативно патување

Организаторот на патување има права да направи измена на програмата на патување како и времето на поаѓање на летот ,  но со претходно известување на патниците .

Надоместоците за аеродромските такси  се предмет на промена и конечниот износ на надоместокот е потврдено на денот на издавање на  авионски билети прашање

За резервација е потребно пасош на патникот  и 50% аконтација

Конечното  известување за патувањето ќе бидат доставени до патниците 3-5 дена пред патувањето

Минимален број  на патници : 20         

Цената е дадена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари.